Hory sú veternejšie miesta. Kopce nútia vzduch stúpať, buď keď sa cez ne musí dostať vietor, alebo keď sa zohrievajú slnkom. Keď vzduch klesá na druhej (záveternej) strane, stláča sa, vysychá a ohrieva sa, niekedy natoľko, že vytvára silný, nárazový a suchý vietor. Toto dáva nároky na kvalitné oblečenie. Mnoho slov môže opísať nádhernú aktivitu lezenia po skalách, ktorá je elegantná, silná, obohacujúca a niekedy aj frustrujúca. Aj keď možno nie je nič prirodzenejšie a intuitívnejšie ako lezenie, lezenie po skalách je skutočne komplexná aktivita s nárokmi jedinečnými od tých, ktorí žijú a hrajú sa v každodennom horizontálnom svete.
Výkon vo vertikálnej rovine si vyžaduje fyzické schopnosti, ako je sila, sila a vytrvalosť. Vyžaduje si to aj rozvoj technických zručností, ako je rovnováha a ekonomický pohyb pri úchope a krokovaní v nekonečnej rozmanitosti spôsobov, pozícií a uhlov. Najdôležitejšie je, že inherentný stres z lezenia preč z bezpečia zeme vyžaduje akútnu kontrolu nad vašimi myšlienkami, zameraním, úzkosťou a strachom. V súhrne vyššie uvedené faktory zapadajú do toho, čo môže byť jednou z najkomplexnejších športových aktivít.
V porovnaní s mnohými inými športmi je veda o výkonnostnom skalnom lezení stále pomerne mladá. O technických aspektoch golfového švihu existuje viac ako sto rokov literatúry a olympijské športy sú po stáročia predmetom analýzy výkonnosti. Ďaleko od hlavného prúdu organizovaného športu a takmer protikultúrneho úsilia len pred generáciou bolo lezenie po skalách úplne mimo mapy pri vzniku športových vied. To málo informácií, ktoré existovalo o technických aspektoch lezenia, sa odovzdávalo hlavne ústne vo forme tipov na techniku a vybavenie. Existuje veľa trénovateľných premenných, na ktorých môžete pracovať ako súčasť vášho tréningového programu pre lezenie.
Najrýchlejší spôsob, ako zvýšiť výkon takmer v čomkoľvek, je zlepšiť kvalitu myslenia. To určite platí v lezení, či už riešite problém s vysokým balvanom, športovú cestu, viacdĺžkovú tradičnú líniu alebo alpskú cestu. Všetok výkon pôsobí zvnútra, vaše presvedčenia, zameranie, obavy, sebadôvera, príprava a schopnosti riešiť problémy tvoria základ, z ktorého buď uspejete, alebo zlyháte. Skvelé výkony začínajú nepriestrelnou sebadôverou, jedinečným zameraním, pozitívnymi emóciami a tvrdým, no agilným nastavením mysle. Naopak, neúspechy a neúspechy vyplývajú zo starostí, pochybností, napätia a neistoty, ktoré sa rodia zo zle využitého mozgu, ktorý beží v strašných myšlienkach. To, či vy uspejete alebo zlyháte pri výstupe, je často vopred dané vo vašom podvedomí (alebo dokonca vedomí) skôr, ako vôbec vystúpite od zeme.
Uvedomte si, že všetky tieto zručnosti mentálneho tréningu sú vzájomne prepojené a môžu vytvoriť silnú synergiu, keď sú všetky v praxi. V súhrne môžu vyvolať efekt podobný vyloženiu desaťkilového závažia (alebo viac!) z chrbta, ktoré ste nevedomky ťahali nahor. Hovoríme tomu používanie vašich mentálnych krídel.
Lezenie je aktivita so zjavnými neodmysliteľnými rizikami a túžba liezť ťažšie si často vyžaduje ešte viac. To môže prísť vo forme zjavného fyzického nebezpečenstva, ako je potenciálne zranený pád, alebo ako menej hmatateľné duševné riziko, ako je otvorenie sa neúspechu, kritike a hanbe. Je zaujímavé poznamenať, že pre niektorých horolezcov sa fyzické nebezpečenstvo môže zdať znesiteľnejšie ako duševné.
Ako príklad si vezmite horolezca, ktorý hlúpo pokračuje nahor po strašne nebezpečnej ceste, na ktorú nie je pripravený, pretože sa bojí, že bude disponovaný (tým, kto stojí bezpečne na zemi!), ak ustúpi.
Pred začatím každého stúpania si dajte pozor na dôkladné posúdenie všetkých možných rizík. Určite spôsoby, ako môžete znížiť riziko stúpania (ako je napríklad namontovanie istenia inak ako zvyčajne alebo získanie dodatočného pozorovača alebo nárazovej podložky) a predvídajte, ako budete reagovať na nové vznikajúce riziká pri stúpaní.